Przepisy -

Przepisy kulinarne

przepisy-kulinarne.org
Sprawdź jak szybko i zdrowo schudnąć.

Przeczytaj >>Kuchnia polska w dawnych czasach

 

Jaka była kuchnia staropolska? Najdawniejsze zapisy z okresu średniowiecza opisują ją jako obfitą, ciężką, korzenną, z dużą ilością mięsa i kasz i przypraw, głównie pieprzu, gałki muszkatołowej i jałowca. Podstawową zasadą dawnej polskiej kuchni było wykorzystywanie naturalnych zasobów gospodarstwa: owoców, warzyw, zwierząt hodowlanych, a ponadto upolowanej zwierzyny i złowionych ryb. Kupowano zatem jedynie sól oraz przyprawy.

 

Jako najstarsze i najbardziej popularne potrawy kuchni staropolskiej uważa się dania zwierające mąkę, kaszę, ser i jajka. Sporządzano z nich kluski, pierogi, naleśniki, czy kotlety z kaszy gryczanej z grzybami.

 

Najstarszą zupą kuchni staropolskiej był m.in. żur. Żur, jak i wiele innych tradycyjnych potraw dawnej kuchni polskiej, przyrządza się do dziś, szczególnie w Wielkanoc. Obok żuru znajdują się też takie zupy jak rosół, kapuśniak czy grochówka.

 

W kuchni staropolskiej szczególną rolę odgrywały warzywa. Używano ich bardzo dużo, znacznie więcej niż w dzisiejszej polskiej kuchni.

 

Bardzo powszechnym napojem był miód pitny. Spożywano go jako zamiennik wina, którego w dawnej Polsce brakowało. Był to trunek alkoholowy, często podawany na weselach, ucztach. Oprócz niego popularne było także piwo oraz nalewki.

 

Najstarsze przepisy kulinarne kuchni staropolskiej zawarte są w książce pt. „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw” autorstwa Stanisława Czernieckiego. Ta książka kulinarna została wydana w 1682 roku. Książka zawiera oryginalne przepisy, dodatki i sekrety dawnej polskiej kuchni.  


Lista przepisów kulinarnych: