Przepisy -

Przepisy kulinarne

przepisy-kulinarne.org
Sprawdź jak szybko i zdrowo schudnąć.

Przeczytaj >>Czy przepisy kulinarne objęte są ochroną praw autorskich?

przepisy kulinarneAby nasz przepis kulinarny został objęty ochroną praw autorskich musimy udowodnić, że takowy przepis jest utworem.

Utwór jest to efekt pracy człowieka. Stanowi przejaw działalności twórczej oraz posiada indywidualny charakter. Utwór to dobro niematerialne, pomimo że często występuje w ucieleśnionych formach (książka, obraz).

Przepis będzie podlegał ochronie wyłącznie wtedy, gdy zostanie przez nas opublikowany. Przepisy wymyślone przez nas, spisane na kartce, czy nawet przekazane znajomemu nie będą podlegały ochronie praw autorskich.

Gdy nasz przepis będzie  stanowić utwór i zostanie opublikowany, wykorzystanie go w książce, na blogu, gdziekolwiek bez naszej zgody będzie stanowić naruszenie praw autorskich osobistych jak i majątkowych. Jedynym odstępstwem w tej sytuacji jest podpisanie autora przepisu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze autorskie przepisy nie były kopiowane oraz rozprzestrzeniane, np. w sieci pod nazwiskiem innym niż nasze, warto na swoim blogu, stronie internetowej, czy w swojej książce umieścić następującą klauzulę:

„Tworzone na tym blogu zdjęcia oraz przepisy kulinarne są mojego autorstwa i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie wpisów bez mojej zgody jest naruszeniem art. 17 oraz art.23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych".

 

 

Jak poprawnie pisać przepisy kulinarne?

przepisy kulinarneIstnieją dwie główne części składowe przepisu kulinarnego: lista potrzebnych składników oraz sposób przyrządzenia potrawy. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek jak pisać przepis. Oczywiście nie są to ściśle określone zasady, którymi trzeba się kierować. Potraktujmy tą listę jako luźne porady.

Lista składników. Jak powinna wyglądać?

  • Potrzebne składniki powinny być wymienione w kolejności dodawania

  • Jeśli wykonywana potrawa, czy ciasto ma elementy składowe, np. masę, biszkopt, czy farsz i ciasto, należy rozbić listę składników na części

  • Należy dokładnie sprecyzować ilość dodawanych produktów, używając odpowiednich określeń, np. łyżka stołowa, łyżeczka do herbaty

  • Pamiętajmy, aby przy używaniu określenia, np. „szklanka mleka" dodać dokładną ilość potrzebnego mleka, czyli 250ml

  • Jeżeli składnik stosowany jest w recepturze więcej niż raz, należy podać jego całkowitą liczbę na początku. Następnie opisując dalsze czynności można napisać, np. „połowę mąki przesiać do miski (...)", „resztę mąki dodać (...)"

  • Warto pamiętać, aby używać pełnych nazw produktów. Jeżeli używamy np. cukru trzcinowego, należy napisać „cukier trzcinowy", a nie „cukier"

Opis sposobu przyrządzenia potrawy w przepisie powinien zawierać informację na temat wielkości używanego naczynia, np. „w małej misce", „na dużej blasze". W opisie nie jest konieczne używanie długich wypowiedzi, wystarczą krótkie, jasne i zwięzłe zdania. Pamiętajmy o umieszczeniu informacji na temat sposobu i czasu pieczenia, czy gotowania, np. „piec w temperaturze 180 stopni C z termoobiegiem przez 20 minut".  Ostatnią ważną informacją jest sposób przechowywania i czas po jakim można spożywać danie, bądź po upływie którego potrawa nie nadaje się do zjedzenia. Przykładowo: „przechowywać w suchym i ciemnym miejscu", „ciasto schłodzić w lodówce przez 2 godziny, po czym będzie gotowe do spożycia", „spożyć najpóźniej 2 dni po otwarciu"

 

 

Kuchnia polska w dawnych czasach.

przepisy kulinarneJaka była kuchnia staropolska? Najdawniejsze zapisy z okresu średniowiecza opisują ją jako obfitą, ciężką, korzenną, z dużą ilością mięsa i kasz i przypraw, głównie pieprzu, gałki muszkatołowej i jałowca. Podstawową zasadą dawnej polskiej kuchni było wykorzystywanie naturalnych zasobów gospodarstwa: owoców, warzyw, zwierząt hodowlanych, a ponadto upolowanej zwierzyny i złowionych ryb. Kupowano zatem jedynie sól oraz przyprawy.  

Jako najstarsze i najbardziej popularne potrawy kuchni staropolskiej uważa się dania zwierające mąkę, kaszę, ser i jajka. Sporządzano z nich kluski, pierogi, naleśniki, czy kotlety z kaszy gryczanej z grzybami.

Najstarszą zupą kuchni staropolskiej był m.in. żur. Żur, jak i wiele innych tradycyjnych potraw dawnej kuchni polskiej, przyrządza się do dziś, szczególnie w Wielkanoc. Obok żuru znajdują się też takie zupy jak rosół, kapuśniak czy grochówka.

W kuchni staropolskiej szczególną rolę odgrywały warzywa. Używano ich bardzo dużo, znacznie więcej niż w dzisiejszej polskiej kuchni.

Bardzo powszechnym napojem był miód pitny. Spożywano go jako zamiennik wina, którego w dawnej Polsce brakowało.  Był to trunek alkoholowy, często podawany na weselach, ucztach. Oprócz niego popularne było także piwo oraz nalewki.

Najstarsze przepisy kulinarne kuchni staropolskiej zawarte są w książce pt. „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw" autorstwa Stanisława Czernieckiego. Ta książka kulinarna została wydana w 1682 roku. Książka zawiera oryginalne przepisy, dodatki i sekrety dawnej polskiej kuchni.     


Lista przepisów kulinarnych: