Przepisy -

Przepisy kulinarne

przepisy-kulinarne.org
Sprawdź jak szybko i zdrowo schudnąć.

Przeczytaj >>Czy przepisy kulinarne obkęte są ochroną praw autorskich?

 

Aby nasz przepis kulinarny został objęty ochroną praw autorskich musimy udowodnić, że takowy przepis jest utworem.

 

Utwór jest to efekt pracy człowieka. Stanowi przejaw działalności twórczej oraz posiada indywidualny charakter. Utwór to dobro niematerialne, pomimo że często występuje w ucieleśnionych formach (książka, obraz).

 

Przepis będzie podlegał ochronie wyłącznie wtedy, gdy zostanie przez nas opublikowany. Przepisy wymyślone przez nas, spisane na kartce, czy nawet przekazane znajomemu nie będą podlegały ochronie praw autorskich.

 

Gdy nasz przepis będzie stanowić utwór i zostanie opublikowany, wykorzystanie go w książce, na blogu, gdziekolwiek bez naszej zgody będzie stanowić naruszenie praw autorskich osobistych jak i majątkowych. Jedynym odstępstwem w tej sytuacji jest podpisanie autora przepisu.

 

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze autorskie przepisy nie były kopiowane oraz rozprzestrzeniane, np. w sieci pod nazwiskiem innym niż nasze, warto na swoim blogu, stronie internetowej, czy w swojej książce umieścić następującą klauzulę:

 

Tworzone na tym blogu zdjęcia oraz przepisy kulinarne są mojego autorstwa i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie wpisów bez mojej zgody jest naruszeniem art. 17 oraz art.23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych”.


Lista przepisów kulinarnych: